US Open 2022 schedule | Order of play today

The US Open begins in earnest on Monday with a host of high-profile fixtures, from Arthur Ashe Stadium to the smaller courts of Flushing Meadows.

Men’s No.1 seed Daniil Medvedev takes on Stefan Kozlov as he aims to make the most of Novak Djokovic’s absence from the tournament.

Nick Kyrgios’ appeal has clearly increased since his last appearance at Wimbledon. He is the top seed in the primetime Final Match slot on Arthur Ashe this Monday.

Ahead of Kyrgios, Serena Williams will take part in an emotional match which could be her last start after announcing that she will be retiring from tennis in the coming weeks.

Her prodigious contender for the United States Women’s Throne, Coco Gauff, is also on the show’s main court as she hopes to wow the crowds in New York.

RadioTimes.com brings you the order of play for the US Open 2022 for today.

2022 US Open schedule: Order of play

All UK time. Singles matches only.

monday august 29

Arthur Ashe Stadium

Starting at 17h

[1] Daniil Medvedev vs. Stefan Kozlov (USA)
[12] Coco Gauff (USA) – Qualifying
[PR] Serena Williams (USA) vs. Danka Kovinic (MNE)
[23] Nick Kyrgios (AUS) vs Thanasi Kokkinakis (AUS)

Louis Armstrong Stadium

Starting at 16h

[24] Francisco Cerundolo (ARG) against Andy Murray (GBR)
[7] Simona Halep (ROU) against qualifying
[20] Madison Keys (USA) vs. Dayana Yastremska (UKR)
[4] Stefanos Tsitsipas (GRE) – Qualifying
[14] Leylah Fernandez (USA) against Océane Dodin (FRA)

Grandstand

Starting at 16h

[3] Maria Sakkari (GRE) against Tatjana Maria (GER)
Bianca Andreescu (CAN) against Harmony Tan (FRA)
[6] Félix Auger-Aliassime (CAN) v Qualifying
[10] Taylor Fritz (USA) – Qualifying

Court 17

[17] Caroline Garcia (FRA) against Qualification
[13] Matteo Berrettini (ITA) against qualifying
[12] Pablo Carreño Busta (ESP) against Dominic Thiem (AUT)
[2] Anett Kontaveit (EST) against Jaqueline Cristian (ROU)

Court 4

Sebastian Korda (USA) – Qualifying
[15] Beatriz Haddad Maia (USA) vs. Ana Konjuh (CRO)
Thiago Monteiro (BRA) against Alex Molcan (SVK)
[PR] Nadia Podoroska (ARG) against Anna Karolina Schmiedlova (SVK)

Court 5

[16] Roberto Bautista Agut (ESP) vs. JJ Wolf (USA)
[PR] Stan Wawrinka (SUI) against qualifying
[5] Ons Jabeur (TUN) vs. Madison Brengle (USA)
[31] Shelby Rogers (USA) vs. Arantxa Rus (NED)

Court 6

Tim Van Rijthoven (NED) against qualifying
Camila Giorgi (ITA) against Anna Bondar (HUN)
Daria Saville (AUS) against Elena-Gabriela Ruse (ROU)
Benjamin Bonzi (FRA) against Ugo Humbert (FRA)

Court 7

John Millman (AUS) against [WC] Emilio Nava (USA)
[18] Alex de Minaur (AUS) against Filip Krajinovic (SRB)
Ajla Tomljanovic (AUS) against [PR] Karolina Muchova (CZE)
Lyudmila Samsonova against qualifying

Court 8

[18] Veronika Kudermetova against Donna Vekic (CRO)
Pablo Andujar (ESP) against Tomas Martin Etcheverry (ARG)
[21] Botic Van de Zandschulp (NED) against qualifying

Court 9

Kamil Majchrzak (POL) against Alejandro Tabilo (CHI)
Tamara Zidansek (CLO) against [WC] Elizabeth Mandlik (USA)
Magdalena Frech (POL) against Rebecca Marino (CAN)
Emil Ruusuvuori (FIN) against Jack Draper (GBR)

Yard 10

Yoshihito Nishioka (JPN) against Alejandro Davidovitch Fokina (ESP)
[WC] Ben Shelton (USA) – Qualifying
[23] Barbora Krejcikova (CZE) – Qualifying
Sara Sorribes Tormo (ESP) against qualifying

Court 11

[29] Tommy Paul (USA) vs Bernabe Zapata Miralles (ESP)
Maryna Zanevska (BEL) against [WC] Coco Vandeweghe (USA)
[27] Martina Trevisan (ITA) against [PR] Evgeniya Rodina
Lorenzo Sonego (ITA) against Jordan Thompson (AUT)

Court 12

[29] Alison Riske-Amritraj (USA) vs. [WC] Eleana Yu (USA)
[5] Casper Ruud (NOR) vs. [PR] Kyle Edmund (GBR)
[10] Daria Kasatkina v Harriet Dart (GBR)
Alexander Bublik (KAZ) against Hugo Gaston (FRA)

Court 13

Ann Li (USA) vs. Maria Camila Osorio Serrano (COL)
[31] Nikoloz Basilashvili (GEO) against qualifying
[27] Karen Khachanov vs. Denis Kudla (USA)
[30] Jil Teichmann (SUI) against Zhang Shuai (CHN)

Court 14

Anna Kalinskaya (USA) vs. Rebecca Peterson (Sweden)
[30] Maxime Cressy (USA) against Marton Fucsovics (HUN)
Cristian Garin (CHI) against Jiri Lehecka (CZE)
Aleksandra Krunic (SRB) against qualifying

Court 15

Arthur Rinderknech (FRA) against Quentin Halys (FRA)
Nuria Parrizas Diaz (ESP) against Dalma Galfi (HUN)
Diane Parry (FRA) against Wang Xiyu (CHN)
Aljaz Bedene (SLO) against Pedro Cachin (ARG)

If you’re looking for something to watch, check out our TV guide or visit our Sport hub for the latest news.

The latest issue of Radio Times magazine is on sale now – Subscribe now and get the next 12 issues for just £1. For more from TV’s biggest stars, listen to the Radio Times podcast with Jane Garvey.


Source link

Comments are closed.