2022 French Open tennis calendar

[ad_1]

The French Open qualifiers rage on this week as a group of underdogs battle for a spot in the men’s and women’s singles main draws at Roland Garros.

A series of lesser-known stars from around the world have gathered in Paris to try to reach the tournament itself, including several Britons.

Liam Broady and Paul Jubb remain in the hunt for a spot in the men’s draw, while Yuriko Miyazaki continues to battle to make her way into the women’s tournament.

Anticipation is growing around the world as the tournament approaches and much attention is being paid to teenager Carlos Alcaraz Garfia, who won the Barcelona Open and Madrid Open. He beat clay king Rafael Nadal and world No. 1 Novak Djokovic in the latter.

In the women’s game, world No. 1 Iga Swiatek will extend her dominance over the rest of the field if she progresses past the quarter-finals of this year’s tournament.

RadioTimes.com brings you the order of play for the French Open 2022 for today.

2022 French Open Schedule

All UK time. Singles matches only.

Wednesday May 18

All courts start at 9am UK time.

Court 2
Dimitar KUZMANOV (BUL) against Flavio COBOLLI (ITA)
Ysaline BONAVENTURE (BEL) against Yuriko MIYAZAKI (GBR)
[17] Juan Manuel CERUNDOLO (ARG) against Cedrik-Marcel STEBE (GER)
[17] Hailey BAPTISTE (USA) against Julia GRABHER (AUT)

Court 3
Linda NOSKOVA (CZE) against Conny PERRIN (SUI)
Borna GOJO (CRO) against Facundo MENA (ARG)
[11] Chun-Hsin TSENG (TPE) against Jason JUNG (TPE)
Nastasja SCHUNK (GER) against Veronica CEPEDE ROYG (BY)

Court 4
Alessandro GIANNESSI (ITA) against Thiago Agustin TIRANTE (ARG)
Kathinka VON DEICHMANN (LIE) against Moyuka UCHIJIMA (JPN)
Katharina GERLACH (GER) against Yuki NAITO (JPN)
Tennys SANDGREN (USA) against Andrey KUZNETSOV

Court 5
Linda FRUHVIRTOVA (CZE) against Viktoria KUZMOVA (SVK)
[23] Zdenek KOLAR (CZE) against Altug CELIKBILEK (TUR)
[8] Bernabe ZAPATA MIRALLES (ESP) against Gastao ELIAS (POR)
[10] Viktoriya TOMOVA (BUL) against Marina MELNIKOVA
Isabella SHINIKOVA (BUL) against Valentini GRAMMATIKOPOULOU (GRE)

Court 6
[6] Radu ALBOT (MDA) against Jason KUBLER (AUS)
[2] Jule NIEMEIER (GER) against Jessika PONCHET (FRA)
[10] Norbert GOMBOS (SVK) against [WC] Gabriel DEBRU (FRA)
[29] Liam BROADY (GBR) against Geoffrey BLANCANEAUX (FRA)
[7] Tamara KORPATSCH (GER) against Joanne ZUGER (SUI)

Court 7
[13] Aleksandra KRUNIC (SRB) against Grace MIN (USA)
Ramkumar RAMANATHAN (IND) against [WC] Sean CUENIN (FRA)
Tim VAN RIJTHOVEN (NED) against Enzo COUACAUD (FRA)
[8] Ekaterine GORGODZE (GEO) against [WC] Oceane BABEL (FRA)
[19] Jurij RODIONOV (AUT) against Pavel KOTOV

Court 8
Zsombor PIROS (HUN) against Egor GERASIMOV
Marius COPIL (ROU) against Giulio ZEPPIERI (ITA)
Nao HIBINO (JPN) against Yuliya HATOUKA
[22] Tomas BARRIOS VERA (CHI) against Marco TRUNGELLITI (ARG)
Christina MCHALE (USA) against Carolina ALVES (BRA)

Court 9
[20] Nuno BORGES (POR) against Felipe MELIGENI RODRIGUES ALVES (BRA)
[28] Juan Ignacio LONDERO (ARG) against Dominic STRICKER (SUI)
Caroline DOLEHIDE (USA) against Seone MENDEZ (AUS)
Olga DANILOVIC (SRB) against Simona WALTERT (SUI)
Juan Pablo FICOVICH (ARG) against Bjorn FRATANGELO (USA)

Yard 10
Pedro SOUSA (POR) against Lorenzo GIUSTINO (ITA)
[6] Donna VEKIC (CRO) against Louisa CHIRICO (USA)
[14] Lesia TSURENKO (UKR) against Sara ERRANI (ITA)
[21] Ernesto ESCOBEDO (USA) against Camilo UGO CARABELLI (ARG)
[31] Mirjam BJORKLUND (SWE) against Lizette CABRERA (AUS)

Court 11
Rebecca SRAMKOVA (SVK) against Suzan LAMENS (NED)
[4] Xiyu WANG (CHN) against [PR] Laura SIEGEMUND (GER)
[12] Juan Pablo VARILLAS (PER) against Duje AJDUKOVIC (CRO)
[15] Mihaela BUZARNESCU (ROU) against Susan BANDECCHI (SUI)
Pedro CACHIN (ARG) against Gian Marco MORONI (ITA)

Court 12
[18] Aleksandar VUKIC (AUS) against Sebastian OFNER
[21] Cristina BUCSA (ESP) against Arina RODIONOVA (AUS)
Paul JUBB (GBR) against Luca NARDI (ITA)
Oksana SELEKHMETEVA against Elisabetta COCCIARETTO (ITA)
Ipek OZ (TUR) against Fernanda CONTRERAS GOMEZ (MEX)

Court 13
[20] Reka Luca JANI (HUN) against Jaimee FOURLIS (AUS)
Priscilla HON (AUS) against Anastasia GASANOVA
[25] Nicolas JARRY (CHI) against Salvatore CARUSO (ITA)
Daniel MASUR (GER) against Jesper DE JONG (NED)

Court 14
[3] Lin ZHU (CHN vs. Natalia VIKHLYANTSEVA
Alexandre MULLER (FRA) against Franco AGAMENONE (ITA)
[5] Irina BARA (ROU) against [WC] Selena JANICIJEVIC (FRA)
[5] Fernando VERDASCO (ESP) against Alexander RITSCHARD (SUI)
Nino SERDARUSIC (CRO) against Andrea VAVASSORI (ITA)

Court 15
Santiago Fa RODRIGUEZ TAVERNA (ARG) against Timofey SKATOV (KAZ)
[1] Anastasia POTAPOVA vs. Anastasia KULIKOVA (END)
[9] Rebecca MARINO (CAN) against Katarina ZAVATSKA

If you’re looking for something to watch, check out our TV guide or visit our Sport hub for the latest news.

The latest issue of Radio Times magazine is on sale now – Subscribe now and get the next 12 issues for just £1. For more from TV’s biggest stars, listen to the Radio Times podcast with Jane Garvey.

[ad_2]
Source link

Comments are closed.